C:NTACT - En fælles indsats for forståelse og forandring.

Trivsel 2009

Lige nu evalueres projektet 'Trivsel 2009', som forløb over en 3-ugers periode i august og september 2009. Pilotprojektet er et samarbejde mellem C:NTACT, og to 7. klasser på Skolen på Nyelandsvej i Frederiksberg Kommune.

Idéen bag Pilotprojektet "Trivsel 2009" opstod, da skoleinspektøren på Skolen på Nyelandsvej Peter René Christensen søgte råd og idéer til at komme mobning på skolen til livs. Helt konkret havde skolen problemer med dårlig trivsel, intriger og drillerier i tre 6. klasser.

Da skolen skulle sammenlægge de tre 6. klasser til to klasser i skoleåret 09/10, valgte man at blande eleverne og lave to helt nye klasser. C:NTACT indgik et samarbejde med en AKT-konsulent (Adfærd, Kontakt og Trivsel), og som team henvendte de sig på skolen med et konkret bud på et trivselsprojekt til de to klasser.

C:NTACT og AKT-konsulenten så en oplagt mulighed for et samarbejde mellem deres to metoder for på den måde at kunne bidrage positivt til at få skabt bedre trivsel, større forståelse og fællesskab blandt eleverne.

'Trivsel 2009' er en afprøvning af nye tanker og fornyelse af allerede eksisterende koncepter. Det innovative element i dette projekt er at forene C:NTACTs mangeårige arbejde med den personlige historie, teaterprocesser og interkulturel forståelse med refleksionsprocesserne fra AKT-området, der allerede hører hjemme indenfor folkeskole-området.

Projektets deltagere tror på og ønsker at afprøve, om filosofien og samtalemetoderne fra AKT-området kan være en analyserende og forstærkende faktor i C:NTACTs arbejde med elevernes personlige historier, sådan at forandringen i klassekulturen fastholdes efter projektets afslutning.

På denne måde forsøges der i dette projekt at angribe problemet med mobning og dårlig trivsel fra forskellige vinkler ud fra en tro på, at de to metoder sammen kan forstærke hinanden og få et endnu bedre resultat hvad angår kulturændringer, større forståelse og bedre trivsel i en klasse, end hvis de stod alene.

C:NTACT ønsker på baggrund af erfaringerne med 'Trivsel 09' at udvikle et sæt C:NTACT-værktøjer og -procedurer, der kan bruges alle steder, hvor trivsel og fællesskab sættes på dagsordenen.

Kommentarer

Skriv en kommentar